Select Page

Kaj sploh je downhill oziroma gorsko kolesarstvo?

Downhill je oblika vožnje s kolesom po gozdu oziroma neurejenih gozdnih poteh. Gorsko kolesarstvo lahko izvajamo praktično povsod, po poteh za hišo, gozdnih poteh, neurejenih gozdnih poteh ali makadamskih cestah vendar najbolj priljubljene pa so urejene steze v gozdovih ali kolesarskih parkih. Te steze so večinoma ozke poti z različnimi stopnjami težavnostmi in ovirami na poti, kot so različno visoki skoki, spusti, kamnite podlage in še veliko ostalih ovir.

Za gorsko kolesarstvo je predvsem potrebna vztrajnost, samostojnost in tehnično obvladanje kolesa. Gorski kolesarji se po navadi zadržujejo v manjših skupinah saj je tako varneje predvsem pa je to dobra oblika druženja. Downhill kolesa so veliko težja in močnejša kot navadna cestna kolesa, imajo pa tudi posebna vzmetenja na sprednjem in zadnjem delu kolesa. Gorsko kolesarstvo je glede na hitrost, porabljeno energijo in vztrajnost ter možnosti poškodb ki jih lahko dobimo ob izvajanju te aktivnosti, zelo podobno motokrosu.

Obstaja več tekmovanj v katerih se tekmovalci pomerijo v hitrosti, izbiri poti in tehniki vožnje, za merjenje časa pa je uporabljena podobna oprema kot tudi pri gorskem smučanju. Tudi v Sloveniji imamo veliko dobrih gorskih kolesarjev tako moškega kot ženskega spola, v naslednjem prispevku pa vam bom predstavila dobro gorsko kolesarko Moniko Hrastnik. Zaradi hribovitega površja, ki je večinoma nepoškodovan ima Slovenija zelo dobre pogoje za gorsko kolesarstvo, namreč imamo dve kar popularni progi, ena od prog se nahaja na smučišču v Kranjski Gori, druga proga pa na Pohorju v Mariboru, kjer se tudi izvaja Svetovni pokal v gorskem kolesarstvu bolj natančneje UCI Mountain Bike World Cup, ki ga sponzorira Mercedes – Benz. Gorsko kolesarstvo pa ima na žalost manjši vpliv na okolje, in sicer posledica »drsenja«, skokov in na splošno gradnja stez povzroča manjše poškodbe na zemlji in rastlinah.

In sedaj še nekaj besed o nujni opremi pri gorskem kolesarjenju. Pod nujno opremo spada čelada, najboljše fullface ali drop frame (čelada z “šiltom”), seveda ščitniki in rokavice, očala in po izbiri posebna obutev ter dres ali primerna oblačila, priporočena oprema je tudi manjše orodje za kolo.

Za gorsko kolesarjenje pa obstaja tudi več oblik načina vožnje in koles. Obstaja vožnja po stezah oziroma tako imenovanih trailih, downhill ki ima bolj kompleksne poti, cross country z lahkimi bolj ravnimi stezami, enduro ki je podoben downhillu vendar bolj tekmovalna oblika vožnje, dual slalom kjer dva tekmovalca vozita po vzporednih poteh in pa freeride, ki pa je mešanica downhilla in izvajanja raznih trikov ter skokov, obstaja pa tudi dirt jumping, ki se fokusira bolj na trike v zraku na v ta namen narejenih različnih višin skokov. Največji oziroma najboljši proizvajalec koles pa je podjetje Specialized, sledi mu Trek Bikes, dobra proizvajalca kolesarske opreme pa sta Fox Racing in Five Ten.

Viri: https://sl.wikipedia.org/wiki/Gorsko_kolesarstvo (17. 10. 2021) , https://en.wikipedia.org/wiki/Downhill_mountain_biking#Governing_bodies (17. 10. 2021) , https://en.wikipedia.org/wiki/Mountain_biking#Equipment (17. 10. 2021)

Viri: People on Grasses during Daytime · Free Stock Photo (pexels.com) (17. 10. 2021)
Viri: lastni vir