Select Page
Viri: https://www.mtb.si/oprema/specialized-stumpjumper-evo-z-vec-hoda-in-se-bolj-prilagodljiv/

Poznamo več vrst gorskih koles glede na vrsto vožnje, obliko poti in same preference kolesa. Gorska kolesa se od ostalih koles razlikujejo predvsem po vzdržljivosti oziroma zmogljivosti na grobem in neravnem terenu. Zgodovina gorskih koles sega v pozna sedemdeseta in zgodnja osemdeseta leta, ko so podjetja začela proizvajati posebna kolesa iz lahkih materialov kot je aluminij. Prva produkcija gorskih koles je bila izdana leta 1979, kolo se je imenoval Lawwil Pro Cruiser, njegova cena  je bila 500$. prodali in izdelali pa so jih približno 600. Prva množična proizvodnja koles je bil Specialize Stumpjumper izdan leta 1981. Večina današnjih sodobnih koles pa je precej drugačna od prvotnih saj ima vzmetenje, ravno ali navzgor ukrivljeno krmilo za bolj pokončen položaj in večji nadzor kolesa med vožnjo. Okvirji so manjši in ojačani največkrat karbonski iz širokih cevi. Namesto navadnih zavor imajo gorska kolesa hidravlične diske. Prav tako imajo drugačna pedala in prestave z nižjim prestavnim razmerjem. Na kratko bom predstavila vsako vrsto gorskih koles.

Cross-country: Ta kolesa se uporabljajo predvsem za dirkanje na bolj ravnih urejenih poteh. Njihov poudarek je na vzdržljivosti in lahko kolesa. V začetku so bila ta kolesa sestavljena in jeklenega okvirja in vilic potem so bili bolj popularni lahki aluminijasti okvirji z krajšimi vilicami še kasneje pa so kolesa imela polno vzmetenje in karbonski okvir. Čeprav so kolesa zasnovana za uporabo na neravnih terenih, še vseeno niso primerna za uporabo na strmem in zelo grobem terenu.

Trail: Ta kolesa so se razvila iz cross country koles in jih običajno uporabljajo rekreativni kolesarji. Kolesa so lahka in imajo večjo stabilnost med spustom. Zasnovana so za vožnjo po težjem terenu in temeljijo na hard tail (trdo) ali polnem vzmetenju. Njihov okvir je iz aluminijastih ali karbonskih vlaken. Trail kolesa so tipična gorska kolesa saj so primerna za vzpon in spust in jih je možnost uporabiti na ravnih poteh kot tudi za spuste in plezanje.

Downhill: Ta kolesa so predvsem zasnovana za spuste po strmih poteh pri visoki hitrosti. Zaradi mehkega vzmetenja in visokih prestavnih razmerij so namenjeni za vožnjo po trailih oziroma stezah ali dirkanju. Okvirji potrebujejo biti zelo močni in lahki, za izdelavo pa so uporabljeni podobni materiali kot pri cross country.

Freeride: Kolesa so podobna kot pri downhillu vendar je večji poudarek na moči kot pa teži kolesa. Kolesa imajo velika vzmetenja z vsak 18cm hoda. Uporabljajo se predvsem na skokih in poteh z »padci« zaradi tega mora imeti okvir izdelan iz aluminija dobro trdnost in vzdržljivost. Prvotno so bila kolesa podobna trail in downhill kolesom.

Slopestyle: ta kolesa so mešanica med dirt jump in freeride kolesi. Po navadi jih uporabljajo profesionalni kolesarji ki izvajajo skoke na visokih skokih pri visoki hitrosti. Okvirni so močni z prefinjenim vzmetenjem. Kolesa so pogosto uporabljena tudi za lahke spuste in skoke.

Dirt jump: Kolesa so zasnovana z trpežnimi okvirji brez vzmetenja. Večina koles je zasnovana brez sprednje zavore in podaljšanim zadnjim zavornim kablom, kar omogoča da lahko večkrat zavrtimo krmilo.

Viri:

https://en.wikipedia.org/wiki/Mountain_bike#Technical_evolution ( 3. 11. 2021)

https://en.owayo.com/magazine/types-of-mountain-bikes-woen.htm (3. 11. 2021)