
Kakšno opremo ima posamezen kolesar je odvisno od načina vožnje se pravi hitrosti, poti, vremena, intenzivnosti in seveda osebne preference. Vendar pa ne glede na vse je oprema zelo pomembna za vse. Med preprosto opremo spadajo rokavice in zaščitna čelada, lahko pa tudi očala in močnejše jakne.
Najpomembnejša oprema pa je seveda čelada, čeprav ne more 100% preprečiti poškodbe. Poznamo glavne tri vrste čelade in sicer navadna, pol školjka ali celoten obraz oziroma full face. Normalne čelade so lahke in udobnejše za dolgotrajnejšo uporabo, pol školjkaste čelade so enostavnejše in bolj cenovno ugodne vendar niso primerne za dolgotrajnejšo uporabo, full face čelade pa so najbolj varne vendar so precej težke, še vedno pa dobro prezračene in primerne za dolgotrajno uporabo. Vse čelade pa morajo izpolnjevati minimalne standarde SNELL B.95 (ameriški standard) oziroma BS EN 1078:1997 (evropski standard). Izbira čelade pa je odvisna od posameznika.
Jopiči in zaščitne blazine pa se po navadi imenujejo oklep in so namenjene za zaščito okončin telesa. Oklepi so različnih vrst, od preprostih neoprenskih rokavov za kolena in komolce do boljših in močnejših trdih plastičnih školjk, ki varujejo skoraj celotno telo. Večina ščitnikov za zgornji del telesa vsebuje tudi zaščito za hrbet ali tako imenovano želvo, ki je sestavljena iz kovinske ali plastične plošče obdane z peno. Novejše zaščite pa so tudi ščitniki za vrat, ki se prilegajo full face čelada.
Rokavice niso pomembne vendar dajejo večje udobje in ščitijo pred površinskimi poškodbami rok se pravi zaščitijo roko, prste in dlan pred odrgninami na grobih površinah. Poznamo več vrt rokavic z različnimi velikostmi, oblazinjenjem in prilegom roke.
Očala nam pomagajo pred vstopom različnih delčkov v naše oči med vožnjo. Prav tako pa nas filtrirane leče ščitijo pred sončnimi žarki. Pri freeride in enduro vožnji se pogosto uporabljajo očala podobna očalom za motokros ali smučanje.
Čevlji imajo bolj oprijemljive podplate ali pase uporabljajo celo čevlji, ki se pripnejo na pedala tako imenovana clip ons.
Poznamo tudi različne vrste nahrbtnikov z različnimi velikostmi in prostorninami, lahko vsebujejo tudi »vreče« za pijačo. Po navadi pa v nahrbtnik sodi komplet prve pomoči za oskrbovanje raznih ureznin, odrgnin in ostalih lažjih poškodb pri katerih si lahko pomagamo sami.
Vendar pa ne glede na vso uporabo zaščitne opreme ne moremo zagotoviti odpornosti proti poškodbam. Čelade nas še vseeno ne morejo zavarovati pred pretresom možganov prav tako nas ščitnike in školjke ne zavarujejo pred zlomom okončin ali poškodb hrbtenice. Seveda pa višja hitrost in izbira nevarnejših poti poveča tveganje za nastanek poškodbe in pa vplivata na reakcijski čas posameznika, kar pomeni da imamo manj časa se odzvati varno na situacijo.
Viri: https://en.wikipedia.org/wiki/Mountain_biking#Accessories (13. 11. 2021)
